Sunrise Run

8K Run

Age Group Results

June 13, 2015


Results by It's About Time


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sunday Davis                                            182   28       18        29:49.7      3:44/K
       2    AMANDA COOLEY                                           149   37       45        32:29.0      4:04/K
       3    Karen Becker                                             43   40       48        32:40.2      4:05/K
       4    Emma DeRoberts                    Allen Tate            200   15       56        33:03.9      4:08/K
       5    Brittney Williams                                       726   20       59        33:16.8      4:10/K
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brett Morley                                            827   23        1        25:36.3      3:12/K
       2    Josh Cashman                                            830   27        2        25:52.9      3:14/K
       3    James Brooks                                             75   21        3        26:40.8      3:20/K
       4    jacob nathanson                                         505   22        4        26:59.1      3:22/K
       5    Orinthal Striggles                                      831   39        5        27:11.6      3:24/K
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Rohm                     GE                    591   40       85        34:42.6      4:20/K
       2    Jane Godwin                                             281   55      141        37:31.2      4:41/K
       3    Andrea Meade                                            771   44      163        38:15.5      4:47/K
       4    Elizabeth Wingard                                       736   42      165        38:30.6      4:49/K
       5    sue glasgow                                             280   59      190        39:20.0      4:55/K
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larry Brock                                             834   55       14        29:01.0      3:38/K
       2    Christopher Giordanelli           ScanSource            755   50       16        29:11.4      3:39/K
       3    Dan Shelby                        Greenville Track cl   625   54       22        30:29.4      3:49/K
       4    Tim Stewart                       Greenville Track cl   658   54       32        31:25.1      3:56/K
       5    Joerg Jakob                                             362   50       38        31:36.7      3:57/K
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Caspary                     Michelin              111   55      202        39:36.6      4:57/K
       2    Darlene Knight                                          383   65      215        40:04.9      5:01/K
       3    Alison Frazier                                          868   54      229        40:43.2      5:05/K
       4    Nonie Hudnall                     Atlanta Track Club    351   65      234        40:58.8      5:07/K
       5    Susan Wood                                              742   57      240        41:06.7      5:08/K
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tony Sorrells                     Techtronic Industri   646   54       47        32:38.2      4:05/K
       2    Byron Backer                                            854   50       66        33:36.1      4:12/K
       3    George Sykes                      Milliken              672   58       70        33:55.7      4:14/K
       4    Mike Sullivan                     GE                    667   58       74        34:12.6      4:17/K
       5    Hattebart Francois                                      813   50       84        34:38.8      4:20/K
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Roberts                                          586   13       69        33:52.9      4:14/K
       2    Maddie Bridges                                           72   13       98        35:54.6      4:29/K
       3    Helena Kummings                   St.JohnsSpartans      388   13      136        37:18.9      4:40/K
       4    Juliana Jenkins                                         369   13      179        38:59.6      4:52/K
       5    Sarah Stein                                             655   13      196        39:30.5      4:56/K
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Noah White                                              845   14       31        31:21.0      3:55/K
       2    Ben Kailes                        St.JohnsSpartans      378   13       51        32:50.0      4:06/K
       3    Sam Dodd                          Techtronic Industri   212   14       63        33:24.0      4:11/K
       4    NOAH COOLEY CANNON                                      150   14       77        34:19.9      4:17/K
       5    Jackson Vierow                                          789   13       92        35:13.9      4:24/K
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth Morse                   BMW                   229   16       89        34:59.1      4:22/K
       2    Hannah Beach                                            858   16      100        36:03.3      4:30/K
       3    Carson Davis                                            185   15      115        36:42.8      4:35/K
       4    Mary Baus                         Caterpillar            35   15      155        37:52.4      4:44/K
       5    Sophia Della Rocca                GE                    195   15      210        39:54.4      4:59/K
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Wade                                             704   19       12        28:44.9      3:36/K
       2    Robert Tinsley                                          841   16       20        30:11.8      3:46/K
       3    Quinn Wilson                                            734   17       26        30:55.1      3:52/K
       4    Dan Castello                                            113   19       27        31:02.8      3:53/K
       5    Sam Kennedy                                             871   15       30        31:13.7      3:54/K
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Martin                                          451   22      112        36:40.1      4:35/K
       2    Sarah Martin                      GE                    448   24      113        36:40.4      4:35/K
       3    Jessica Pate                                            535   23      148        37:44.2      4:43/K
       4    Rachel Ruyan                                            814   24      233        40:57.7      5:07/K
       5    Sarah Porch                                             883   22      273        42:23.3      5:18/K
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mitchel Jenkins                                         370   22        8        28:07.4      3:31/K
       2    Jacob Behal                                              46   21        9        28:21.8      3:33/K
       3    Mark Rennix                                             573   22       10        28:23.1      3:33/K
       4    Patrick Yerkes                    GE                    747   20       11        28:35.2      3:34/K
       5    Gregory Pfister                   GE                    547   24       25        30:53.3      3:52/K
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristen Temple                    Kemet Electronics     680   26      103        36:08.5      4:31/K
       2    Jeni Enjaian                                            232   29      111        36:28.1      4:34/K
       3    Pam Hargrove                                            309   28      160        38:04.9      4:46/K
       4    Megan Fresia                      Milliken              264   29      170        38:39.9      4:50/K
       5    Sarah Moore                                             494   27      189        39:19.3      4:55/K
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Smoak                      Milliken              643   26        7        27:40.5      3:28/K
       2    Stephen Sykes                                           673   28       13        28:48.7      3:36/K
       3    Lee Sekinger                      BMW                   619   27       19        30:10.1      3:46/K
       4    Chris Powell                                            556   27       28        31:06.7      3:53/K
       5    Dane Simmons                                            633   29       34        31:27.6      3:56/K
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hilary Richards                                         577   31       71        33:57.1      4:15/K
       2    Stephanie Tiwari                                        685   33       73        34:12.3      4:17/K
       3    Casey Huffling                                          859   30       82        34:33.6      4:19/K
       4    Katie Greer                                             850   32       97        35:49.7      4:29/K
       5    Kara Edwards                      GE                    227   32      121        36:51.8      4:36/K
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Moss                       GE                    499   34        6        27:35.4      3:27/K
       2    Matt Verley                                             829   30       15        29:03.2      3:38/K
       3    Nhan Nguyen                       Glytec                511   32       21        30:27.9      3:48/K
       4    Matt Evans                                              240   34       24        30:46.3      3:51/K
       5    Patrick Brice                                            71   33       29        31:08.4      3:54/K
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Meridith Grimsley                 GE                    294   35       81        34:28.9      4:19/K
       2    Lisa Williams                                           728   39      105        36:17.5      4:32/K
       3    Amy Leifheit                      Caterpillar           403   36      107        36:19.8      4:32/K
       4    Nicole Tebano                                           679   36      118        36:47.7      4:36/K
       5    Jessica Norris                                          757   35      140        37:27.3      4:41/K
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivier Bergamaschi               Michelin               47   37       17        29:17.5      3:40/K
       2    Robert Rivera                     GE                    585   36       23        30:41.5      3:50/K
       3    Roman Aguirre                                             3   37       37        31:35.7      3:57/K
       4    Brent McNeil                                             87   38       61        33:19.5      4:10/K
       5    GARY WIESNER                      GE                    721   37       62        33:22.8      4:10/K
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Victoria Baus                     Caterpillar            33   43      214        40:04.1      5:01/K
       2    Karen Eastburn                                          225   40      216        40:06.7      5:01/K
       3    Merle Lancaster                                         394   42      278        42:32.5      5:19/K
       4    Angela Brown                      Kemet Electronics      79   42      318        43:43.5      5:28/K
       5    Ricki Channell                                          118   43      323        44:01.5      5:30/K
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Satterfield                                       603   41       50        32:44.7      4:06/K
       2    David Kajdi                       GE                    379   43       55        33:03.6      4:08/K
       3    Michael Mariani                   GE                    444   40       58        33:15.8      4:09/K
       4    Jason McNair                                            474   44       65        33:31.9      4:11/K
       5    Chuck Damman                                            874   41       67        33:36.9      4:12/K
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michelle Dodge                                          213   46      261        41:45.0      5:13/K
       2    Rose Saucier                                            604   45      284        42:37.0      5:20/K
       3    Jodi Taylor                                             678   49      286        42:46.7      5:21/K
       4    Bernadette Darling                                      180   46      290        42:59.3      5:22/K
       5    NANCY HWANG                                             359   48      304        43:19.1      5:25/K
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Richard Lyons                                           432   45       43        32:01.0      4:00/K
       2    Sam Boyles                        Techtronic Industri    66   48       54        32:58.3      4:07/K
       3    Ken OMalley                       aeSolutions           525   49       75        34:15.0      4:17/K
       4    Greg Brown                        GE                     77   49       96        35:48.1      4:29/K
       5    David Kummings                                          390   45      137        37:24.0      4:41/K
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Buckwalter                                         88   50      297        43:03.0      5:23/K
       2    Robin Calamia                                            99   51      380        46:17.6      5:47/K
       3    Janice Hendricks                                        328   50      416        47:21.6      5:55/K
       4    Laura Schaeffer                                         606   54      481        49:48.9      6:14/K
       5    Cynthia Thomas                                          681   53      486        50:00.7      6:15/K
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blake Zemp                        ScanSource            749   52       90        35:08.8      4:24/K
       2    Russell Beard                     GE                     42   51       95        35:41.1      4:28/K
       3    mitchell thrasher                 GE                    684   51      106        36:19.1      4:32/K
       4    Peter Sommerville                 3M Company            782   54      114        36:41.3      4:35/K
       5    Jeffrey Hutter                                          357   52      117        36:44.0      4:36/K
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shirley Smith                                           851   56      243        41:10.2      5:09/K
       2    Catherine Bergin                                         48   57      347        44:52.7      5:37/K
       3    MAUREEN WHITE                                           719   57      377        46:09.8      5:46/K
       4    Becky Cavedo                      IRUN                  115   59      417        47:21.8      5:55/K
       5    Stephanie Nichols                                       812   57      451        48:47.5      6:06/K
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martin French                                           263   57      132        37:16.5      4:40/K
       2    Gary Davis                                              857   57      146        37:42.9      4:43/K
       3    Richard Dacey                     Ford, Bacon & Davis   177   55      158        37:58.2      4:45/K
       4    Haiping Wang                      GE                    709   58      174        38:46.3      4:51/K
       5    Bill Carry                        Rieter America        107   59      181        39:01.6      4:53/K
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Anderson                                           12   64      356        45:05.4      5:38/K
       2    Mickie Day                                              192   62      459        49:02.6      6:08/K
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vince Herran                      Sealed Air            332   63      102        36:05.1      4:31/K
       2    Gene Ruck                                               600   63      231        40:53.4      5:07/K
       3    Ariel Sepulveda                                         622   60      300        43:05.1      5:23/K
       4    Tom Brundage                                             84   64      326        44:08.9      5:31/K
       5    Danny Day                                               191   63      364        45:23.6      5:40/K
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claudia Crawford                                        166   68      336        44:32.2      5:34/K
       2    Sandra Hardaway                   AE Enterprises        307   66      373        45:52.7      5:44/K
       3    Octavia Childress                                       122   68      388        46:35.3      5:49/K
       4    Joan Thompson                                           683   68      633        56:31.5      7:04/K
       5    KAYE GEHR                                               274   66      638        57:04.0      7:08/K
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Spark                                             648   66       99        35:57.2      4:30/K
       2    James Horn                                              345   67      225        40:37.3      5:05/K
       3    Kip Connor                                              143   65      252        41:32.5      5:12/K
       4    Bill Lyles                        Fluor                 427   65      315        43:37.3      5:27/K
       5    Dennis DeFrancesco                                      194   66      355        45:03.3      5:38/K
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anne Brooks                                              76   73      553        52:49.3      6:36/K
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lex Alperin                                               9   70      560        53:21.1      6:40/K
       2    Stan Pauls                                              541   71      662        58:51.1      7:21/K
       3    Gary Miesse                       Michelin              485   73      723      1:06:20.3      8:18/K
Top

Male 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bobby Chandler                                          811   78      525        51:45.8      6:28/K
       2    Guenter Full                      Michelin              266   75      656        58:08.1      7:16/K
       3    duke manning                                            441   77      742      1:10:27.9      8:48/K