Sunrise Run

8K

Age Group Results

June 10, 2017


Results By Event Sign Up


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tracey Ashall                     Performance Therapy    22   44       22        32:13.5      6:29/M
       2    Kate Hamilton                                           236   18       27        33:23.4      6:43/M
       3    Jeannette Rautensach              BMW                   613   52       31        33:50.6      6:48/M
       4    Chrissy Driskell                                        157   39       48        34:50.5      7:01/M
       5    Bettina Guecker                   BMW                   227   49       53        35:09.4      7:04/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Cashman                                              1   29        1        25:51.5      5:12/M
       2    Brendon McManamon                                       357   16        2        27:24.8      5:31/M
       3    Daniel Moss                       GE                    372   36        3        27:36.0      5:33/M
       4    Jack McGinness                                          351   24        4        27:45.4      5:35/M
       5    Andrew Baker                      Performance Therapy    30   27        5        28:21.2      5:42/M
Top

Female Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Payne                                              399   47       90        37:35.0      7:34/M
       2    Karen Becker                                             42   43      102        38:04.5      7:40/M
       3    Dawn Ferguson                                           578   53      107        38:22.5      7:43/M
       4    Cindy Lucking                                           322   63      110        38:32.6      7:45/M
       5    Kara Ollick                                             389   40      117        38:57.5      7:50/M
Top

Male Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eddie Posey                                             414   45        7        28:45.7      5:47/M
       2    David Downing                                           156   42       13        30:39.2      6:10/M
       3    Todd Edwards                      GE                    171   42       14        30:41.2      6:10/M
       4    Tim Stewart                       Greenville Track Cl   480   56       16        31:00.3      6:14/M
       5    Ritchie Lyons                                           326   47       17        31:10.3      6:16/M
Top

Female Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Deanne Blas                                              59   53      121        39:13.6      7:53/M
       2    Lydia Dunn                        Michelin              162   50      123        39:17.1      7:54/M
       3    jann stanton                                            474   55      131        39:47.7      8:00/M
       4    sue glasgow                                             217   61      142        40:15.2      8:06/M
       5    Sandra Chrisler                                         113   55      178        41:34.5      8:22/M
Top

Male Grand Masters Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ed Hughes                                               619   56       24        32:25.4      6:31/M
       2    Dirk Fleischer                    BMW                   614   53       30        33:50.5      6:48/M
       3    Mike Sullivan                     GE                    485   60       32        33:53.4      6:49/M
       4    Markus Wimmer                     BMW                   542   53       41        34:33.6      6:57/M
       5    George Sykes                                            486   60       45        34:39.2      6:58/M
Top

Female 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamey Dixon                                             588   14      176        41:33.5      8:22/M
       2    Sophia Stein                      First Baptist Simps   478   10      287        47:12.6      9:30/M
       3    Zackery Carver                                           98   13      426        57:06.8     11:29/M
       4    Savannah Evans                    First Baptist Simps   179   10      430        57:17.2     11:32/M
       5    Tiauna Capel                      BMW                    92   11      455      1:00:09.6     12:06/M
Top

Male 14 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Reid                                              431   12      225        44:05.2      8:52/M
       2    Palmer McArthy                    First Baptist Simps   341   14      234        44:20.6      8:55/M
       3    David Payan                       KEMET                 396   12      252        45:16.4      9:06/M
       4    Will Kromer                       GE                    308   12      296        47:31.6      9:34/M
       5    Daniel Payan                      KEMET                 397   10      376        52:58.8     10:39/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Elizabeth McCallion               SRHS-Pelham           346   19       97        37:49.6      7:37/M
       2    Jordyn Gilmore                    GHS                   216   19      119        39:05.8      7:52/M
       3    Sarah Stein                       First Baptist Simps   477   15      132        39:48.3      8:00/M
       4    Sarah Robinson                    First Baptist Simps   439   19      148        40:26.0      8:08/M
       5    Emily Jones                                             288   18      435        57:32.3     11:35/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Quinn Wilson                                            541   19        8        29:51.1      6:00/M
       2    Alexander Matlis-Lee              BMW                   339   18       11        30:28.2      6:08/M
       3    Stephen Elliott                                         174   16       20        31:44.2      6:23/M
       4    Sam Dodd                          TTI                   152   16       28        33:28.2      6:44/M
       5    collin taylor                                           490   15       49        34:52.5      7:01/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashley Nichols                                          380   24      144        40:18.5      8:07/M
       2    Garette Gessert                   Joy Real Estate       214   23      250        45:08.5      9:05/M
       3    Mary Willson                                            620   24      270        46:17.7      9:19/M
       4    Cameron Clary                                           580   23      289        47:14.2      9:30/M
       5    Brooke Wells                                            524   24      312        48:12.4      9:42/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josh Ferguson                     JTEKT                 435   22       56        35:28.3      7:08/M
       2    Ian BURCH                                                78   21       89        37:26.8      7:32/M
       3    Dennis Bryson                                            75   23       99        37:51.4      7:37/M
       4    Chris Sizemore                                          464   23      112        38:36.1      7:46/M
       5    John Ferguson                                           187   21      313        48:12.8      9:42/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jess Allen                                                7   28       60        35:38.7      7:10/M
       2    Kristin Tempel                    KEMET                 494   28       70        35:57.8      7:14/M
       3    Emily Harris                                            243   26       83        37:02.9      7:27/M
       4    Meghan Arquette                                          20   28       96        37:49.0      7:37/M
       5    Jen Wetzel                                              525   29      114        38:43.4      7:47/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Yannick Fischbach                 BMW                   602   25        6        28:35.1      5:45/M
       2    Gregory Pfister                   GE                    406   26        9        30:01.1      6:02/M
       3    Brandon Arquette                                         21   27       15        30:50.2      6:12/M
       4    Daniel Davenport                                        133   27       76        36:33.5      7:21/M
       5    Tyler Harris                                            244   27       84        37:03.3      7:27/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Colleen Finley                                          191   33       65        35:47.7      7:12/M
       2    Jackie Prack                      GE                    165   33       85        37:05.0      7:28/M
       3    Beth Trenor                       Milliken              505   32       98        37:50.7      7:37/M
       4    GA Brunt                          GE                     74   30      115        38:44.2      7:48/M
       5    Erika Spracher                                          471   33      118        39:00.6      7:51/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Verley                                             604   31       12        30:35.3      6:09/M
       2    Michael Asire                                            25   30       19        31:29.2      6:20/M
       3    Alex Hollanshead                  GE                    269   32       23        32:14.0      6:29/M
       4    Mark Prack                        GE                    418   32       34        34:09.6      6:52/M
       5    David Cowan                                             127   34       47        34:49.3      7:00/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Norris                                          590   37       77        36:39.5      7:22/M
       2    Sarah Schoonover                  GE                    455   37      143        40:16.0      8:06/M
       3    Dorothy Russell                                         445   35      145        40:18.6      8:07/M
       4    Kim Williams                      GADC                  534   38      159        40:46.8      8:12/M
       5    Joy Motz                                                605   36      162        40:53.9      8:14/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Rivera                     GE                    436   38       10        30:21.7      6:06/M
       2    Jonathan Sauls                                          452   35       21        31:51.8      6:25/M
       3    Matthew Evans                     First Baptist Simps   178   36       25        33:00.8      6:38/M
       4    Gary Wiesner                      GE                    530   39       37        34:17.3      6:54/M
       5    Greg Ballard                      Michelin               32   36       58        35:32.9      7:09/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan DuPont                                            163   42      173        41:29.9      8:21/M
       2    Heather Baker                     GE                     31   43      174        41:32.0      8:21/M
       3    Angela Brown                      KEMET                  72   44      216        43:28.3      8:45/M
       4    april klein                                             303   43      271        46:22.5      9:20/M
       5    Rebecca Clements                                        117   41      283        47:06.7      9:29/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Satterfield                                       451   43       18        31:26.8      6:19/M
       2    Chris Davis                       First Baptist Simps   137   40       33        34:06.2      6:52/M
       3    Corey Politino                                          412   40       35        34:10.7      6:52/M
       4    Dan Steadman                      Hub City Runners      475   40       36        34:12.7      6:53/M
       5    Davy Hartsell                     BMW                   246   44       40        34:31.3      6:57/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brenda Harris                                           242   47      140        40:08.0      8:05/M
       2    Jennifer Tessitore                Furman                499   49      179        41:34.8      8:22/M
       3    Carrin Hahn                                             230   46      220        43:42.9      8:48/M
       4    Maureen Parris                    First Baptist Simps   392   49      236        44:22.7      8:56/M
       5    Ricki Channell                                          110   45      268        46:12.0      9:18/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Matt Cottrell                                           126   49       26        33:20.9      6:42/M
       2    David Kajdi                       BMW                   596   45       29        33:37.6      6:46/M
       3    Charlie Durham                                          164   46       38        34:26.9      6:56/M
       4    Pat McCallion                     SRHS-Pelham           347   48       39        34:30.9      6:56/M
       5    Takashi Terabayashi                                     497   47       43        34:35.9      6:58/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Miller                      JTEKT                 362   52      246        45:05.1      9:04/M
       2    Amy Elliott                       ScanSource            172   53      257        45:24.5      9:08/M
       3    Robin Calamia                                            83   53      280        46:59.9      9:27/M
       4    Lynn Naparty                      GE                    376   53      298        47:39.7      9:35/M
       5    theresa vokey                     GHS                   516   50      301        47:45.9      9:36/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blake Zemp                        ScanSource            555   54       57        35:30.5      7:09/M
       2    Mitchell Thrasher                                       571   53       64        35:47.6      7:12/M
       3    Russell Beard                     GE                     41   53       73        36:05.6      7:16/M
       4    Mike Luneau                       GE                    324   51       74        36:06.8      7:16/M
       5    CHRIS Taylor                                            492   51      103        38:10.1      7:41/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vivian Dunlop                                           161   56      199        42:39.8      8:35/M
       2    Shirley SMith                                           601   58      203        43:07.3      8:41/M
       3    Catherine Bergin                                         47   59      224        43:58.9      8:51/M
       4    Mary Heaton                                             253   56      235        44:22.4      8:56/M
       5    Marcia Simmons                    Joy Real Estate       462   56      337        49:39.5      9:59/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Knight                                           304   57       46        34:48.8      7:00/M
       2    Ronnie Solesbee                   Sealed Air            466   58       54        35:14.3      7:05/M
       3    Tony Sorrells                     TTI                   469   56       59        35:38.6      7:10/M
       4    Peter Sommerville                                       468   56       75        36:21.1      7:19/M
       5    Morgan Rex                                              582   58      136        40:00.9      8:03/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alesa Gambrell                                          209   61      309        48:07.0      9:41/M
       2    Kathy Tucker                      BMW                   506   63      414        55:54.8     11:15/M
       3    Anne Sullivan                     GE                    484   60      423        56:51.3     11:26/M
       4    Kathy Chamlee                                           108   61      488      1:04:27.0     12:58/M
       5    Terry Cleaveland                  GE                    116   61      510      1:10:05.2     14:06/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James McGinness                                         350   60       62        35:44.5      7:11/M
       2    Steve Evans                                             572   63       78        36:42.9      7:23/M
       3    Patrick Claire                                          618   61      122        39:14.5      7:54/M
       4    Bill CARRY                        Rieter America         95   61      127        39:30.3      7:57/M
       5    Haiping Wang                      GE                    520   60      138        40:03.6      8:04/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sandi Hardaway                                          579   68      259        45:42.4      9:12/M
       2    KAYE GEHR                                               213   68      429        57:10.1     11:30/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vince Herran                      Sealed Air            261   65       87        37:22.7      7:31/M
       2    Gene Ruck                         Concentrix            443   65      190        42:08.3      8:29/M
       3    Steve Hall                        Milliken              232   65      254        45:21.4      9:07/M
       4    MIKE PEDIGO                                             401   66      295        47:29.2      9:33/M
       5    Andy Holden                                             268   66      307        47:59.0      9:39/M
Top

Female 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joy Bailey                        Joy Real Estate        29   71      517      1:11:16.2     14:20/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linny Moore                                             369   70      183        41:40.4      8:23/M
       2    John Johnson                                            286   70      360        51:30.8     10:22/M
       3    Ronald Ferrill                                          189   71      409        55:24.1     11:09/M
       4    Bill Brett                        Michelin              591   74      436        57:32.5     11:35/M
       5    lex alperin                                               9   72      439        58:04.3     11:41/M
Top

Male 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Luke                                             597   77       72        36:04.2      7:15/M
       2    Bobby Chandler                                          109   80      481      1:03:20.6     12:45/M
       3    Billy Hunter                                            275   77      548      1:26:51.1     17:28/M